Torsdag 9 September 2010
 
 
 

 
Gästnätter hotell och vandrarhem jan-april 2010. Förändring i procent jämfört med samma period 2009.
Region
Nätter
%
Göteborg
748 412
1,1
Stockholm
2 358 867
5,5
Malmö
441 112
- 0,3
 
 
 
April 2010. Förändring i procent jämfört med samma månad 2009.
Region
Nätter
%
Göteborg
217 057
7,3
Stockholm
621 917
7,5
Malmö
131 404
2,5
 

 
Utländska besökare jan-april 2010. Förändring i procent jämfört med samma period 2009.
Land
Nätter
%
Norge
39 673
11
Danmark
19 343
11
Tyskland
18 483
- 23
Storbritannien
16 190
- 33
USA
8 005
- 29
Frankrike
7 293
0
 

 
Ladda ner statistik (pdf-format)
 
 


 
Ansvarig utgivare: Stefan Gadd
 
 
 
Producerad av SmartWebb - Mediabyrå
 
 
Årets tema Folk Forever! handlar om civilisationer i alla tider och länder.

[ Publicerad: 2009-04-23 ]
 
Nu släpps programmet för Vetenskapsfestivalen 2009
 

Idag släpps årets öppna program för Vetenskapsfestivalen. Med hundratals spännande programpunkter att se fram emot är det dags att ladda för den trettonde upplagan av Sveriges största kunskapsfest den 4-10 maj!

Det fullspäckade programmet med heta debatter, goda samtal, utmanande utställningar, experiment och workshops för alla åldrar, finns att hämta på fler än 200 ställen runt om i Göteborg och på webben. Bläddra i programmet direkt här: http://www.eyemag.se/core/showpage.php?PROJECTNR=3000&SITEID=37b7c

Årets tema är Folk Forever! Det handlar om civilisationer igår, idag och imorgon. Om dig och mig, och om människor vi knappt visste fanns eller har funnits. Eller som inte finns – ännu.

Vetenskapsfestivalen är en självklar plats för möten – mellan all världens folk och alla tänkbara ämnesområden. Programmet tar upp allt från antiken till spaningar efter andra civilisationer i universum.

I Boplats rymden i Nordstan kan du gå runt i en fullskalig modell av ett rymdhabitat. Det ska byggas av Nasa och placeras på månen för att testa astronauternas vardag. Målet är en långvarig resa till Mars. Var själv med och designa morgondagens lösningar.

Under Europadagen 9 maj tar vi upp högaktuella utmaningar inom EU. Dessutom kommer Sveriges EU-minister Cecilia Malmström 4 maj för att samtala om vad som egentligen händer inom unionen.
– Vetenskapsfestivalen är verkligen ett spännande arrangemang. Här skapas möjlighet för en bredare allmänhet att möta forskare och politiker, säger hon.

Invigningen sker i Nordstan den 4 maj med den världsberömda schimpansforskaren Jane Goodall som hedersgäst.

Kom och träffa ytterligare 300 spännande personer, forskare och kulturpersonligheter från tio länder, under festivalveckan. Vetenskapsfestivalen är öppen för alla och nästan allt är gratis. Ifjol hade festivalen 100 000 besök.

Läs mer på: www.goteborg.com/vetenskapsfestivalen
Gå gärna med i Facebookgruppen: Vetenskapsfestivalen

 
Bookmark and Share
 
Skriv ut..
[ Publicerad: 2010-09-06 ]
Sabine Söndergaard ny VD i Göteborg & Co
[ Publicerad: 2010-09-02 ]
Rekordmånga besök på Göteborgs kulturkalas
[ Publicerad: 2010-08-13 ]
Kulturkalasets tavlor säljs på auktion
[ Publicerad: 2010-08-03 ]
Kinesiskt intresse för Göteborg
 
  Prenumerera
på Nyheterna
 
 

Fyll i din e-postadress och klicka på "OK".

 

  Veckans mest lästa  
 
Sabine Söndergaard ny VD i Göteborg & Co
 

  Månadens mest lästa  
 
Rekordmånga besök på Göteborgs kulturkalas
Kulturkalasets tavlor säljs på auktion
Sabine Söndergaard ny VD i Göteborg & Co
 


  Hallå där, Mia Samuelsson  
   
 
konstnärlig ledare för Göteborgs kulturkalas som drar igång nästa tisdag den 10 augusti och pågår till och med söndag den 15 augusti.
 
 

  Kommande möten  
 
15 sep-17 sep
VIND 2010
800 delegater
6 okt-10 okt
Int Congress of the Eur Academy of Dermatology and Venereology - EADV
8 000 delegater